Popularne schronisko w Dolinie Kościeliskiej zamknięte. Są szczegóły
Zima w Tatrach w tym roku uderzała już kilkukrotnie. Niska temperatura, słaba widoczność i liczne opady zniechęcają wiele osób do wychodzenia w góry. Ci, którzy w środę i czwartek będą szukać schronienia w schronisku na Hali Ornak, mogą się zdziwić, ponieważ będzie ono nieczynne. Niedawno podobna sytuacja miała miejsce na Hali Gąsienicowej, gdzie tymczasowo zamknięty był Murowaniec.
Tatrzańskie schronisko zamknięte. Na szczęście tylko przez dwa dni
Informacją tym, że Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak będzie nieczynne 30 listopada i 1 grudnia, jego pracownicy przekazali w poniedziałek za pośrednictwem mediów społecznościowych. W tym terminie planowany jest remont jadalni i kuchni, który uniemożliwi obsługę turystów.
Tatrzańscy wędrowcy nie zostaną jednak bez schronienia. Jak poinformowano w specjalnym wpisie na Facebooku, do dyspozycji odwiedzających nadal będą toalety. Dodatkowo zarówno w środę, jak i czwartek nadal będzie można kupić herbatę i ciasto.
„W dniach 30 listopada i 1 grudnia poczęstujemy herbatą i ciastem. Niestety pomieszczenia jadalni i kuchni w tych dniach będą zamknięte. Cały czas załoga schroniska będzie na miejscu i w razie potrzeby służy pomocą. Toalety czynne” – poinformowano na Facebooku.
Trudne warunki w Tatrach. TPN ostrzega
Warunki do wędrówek w Tatrach nadal są bardzo trudne. „Śnieg na szlakach jest zmrożony i twardy, miejscami wystają kamienie. W wielu miejscach występują oblodzenia, które mogą być pokryte cienką warstwą śniegu – należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ poślizgnięcie w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości” – poinformował we wtorek Tatrzański Park Narodowy. W komunikacie dodano, że aby poruszać się w takich warunkach, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu i umiejętność posługiwania się nim.
Park przypomina również, że w górach zmrok zapada obecnie bardzo wcześnie. „Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem (czołówka w plecaku może okazać się niezbędna)” – dodano.
Do godziny 20:00 we wtorek 29 listopada obowiązuje również pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. „Uwaga na depozyty z nawianego śniegu znajdujące się głównie w rejonach grani, ale też leżące w żlebach i depresjach” – ostrzegli w komunikacie ratownicy TOPR.